Mi is az az Anyaközpont? Olyan, mint egy barátságos ház nyitott nappalija. Napközben bejöhet ide bármilyen korú anya vagy nagymama a gyermekével, unokájával, vagy akár egyedül is, beszélgethet, kapcsolódhat más nőkkel, anyákkal. Szórakoztató vagy éppen hasznos programokon vehet részt, amelyet a központba szintén betérő, ott önkénteskedő nők valósítanak meg. Az anyaközpontok közösségi alapon szerveződnek és a közösség működteti. Az alapelve, hogy minden anya szakértő valamiben, és ezt a tudását megosztva a többi résztvevővel mindenki élete teljesebbé válhat. A világ számos országában, évtizedek óta működnek ilyen Anyaközpontok (fontos, hogy ne keverjük össze az anyaotthonokkal, az Anyaközpontok más célt szolgálnak), és mindenhol fontos részei a közösségnek, sokan és rendszeresen járnak az anyaközpontba. Az anyaközpont egy, erre a célra fenntartott épületben működik, van egy nagy, közösségi tere, amelyben összejöhetnek, beszélgethetnek az édesanyák, míg a gyermekeik biztonságos, számukra kialakított részen játszanak. Az épület számos más funkciónak és tevékenységnek otthont adhat, például nyelvtanfolyamtól a gyermektornán át a kézműves foglalkozásig bárminek, amire a közösség tagjai igényt tartanak.
Miért jó egy Anyaközpont? A kisgyermekeikkel otthon maradó anyák sokszor láthatatlanok, nagyon magányosak és elszigeteltek. Az anyák a központban közösen végzett tevékenységek között megerősödhetnek abban, hogy ők is a társadalom fontos tagjai. Segítséget kaphatnak a társaiktól és a központtól, új kompetenciákkal gazdagodnak, de segíthetnek a társaikon, pl bántalmazó kapcsolatból való kilépésben, továbbtanulási lehetőségek megtalálásában, a jogaik felismerésében. Az anyák, nagymamák és a felnővő gyermekeik is megtapasztalják a közösségben való együtt-működést.
A hajdúszoboszlói önkormányzat még az idei évben a rendelkezésünkre fog bocsájtani egy épületet az Anyaközpont létrehozására. Ennek berendezésében segíthetne ez a pályázat, így rövid időn belül birtokba is vehetnék a szoboszlói édesanyák és gyermekeik.